حکمرانی در فضای مجازی با شبکه ملی اطلاعات:

به دست گرفتن حاکمیت فضای مجازی ١٠:٢٣ - چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٩

محمدحسین کاشی پژوهشگر فضای مجازی و مدیرعامل شرکت تبیان هوشمند در موضوع حکمرانی در این فضا و لزوم پرداختن کشور به این مفهوم میگوید: حکمرانی در اصطلاح به سیستمی برای مدیریت یک پدیده در بالاترین سطح ممکن گفته می‌شود که بتوان روی یک محیط با بالاترین مکان و ابزار مدیریت، بالاترین احاطه و تسلط را داشت؛ با این مفهوم ما در کشور روشی در لایه کلان به نام حکمرانی در فضای مجازی نداریم و به دلیل آنکه در این فضا تسلطی روی محتوا، ابزارها و پلتفرم‌ها نداشته و نداریم، نمی‌توانیم فضای مجازی‌مان را با هر مدلی مدیریت کنیم و نمی‌توانیم بگوییم که در این حوزه حکمرانی انجام می‌شود. هم اکنون نیز اگر نتوانیم به سمت توسعه و گسترش پلتفرم‌های بومی برویم شاید چند سال آینده نتوانیم در این حوزه حکمرانی داشته باشیم.

ادامه مطلب

بی‌پناهی مخاطبان در فضای رها شده مجازی :

شبکه ملی اطلاعات از نان شب هم واجب تر است! ١٠:٠٢ - چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٩

مردم عزیز! مسئله شبکه ملی اطلاعات از نان شب هم واجب‌تر است. هیچ تغییری در میزان دسترسی‌های شما به فضای اینترنت ایجاد نمی‌شود. فقط شما در محیطی امن‌تر حضور خواهید داشت. به نتیجه رسیدن هرچه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات را باید به یک خواست ملی تبدیل کنیم. بسیاری از کشورها بعد از افشاگری‌های اسنودن به فکر تحقق شبکه ملی اطلاعات در خاک خود افتادند، امروز این مهم به جهت انواع تهدیدات جدی سایبری از هک حساب‌های دولت‌ها تا ورود به حساب کاربران و لشکرکشی فیک نیوزها جهت مهندسی افکار عمومی موضوعی جدی‌تر شده است. اساساً مبحث تأمین امنیت، موضوع مهم و کارویژه شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ملی اطلاعات این امکان را فراهم می‌کند که تهدیدکنندگان و از بین برندگان اقسام امنیت را در کشور محدود و مسلوب کند تا شهروندان در فضای اینترنت فعالیت و زندگی بی‌مخاطره‌ای داشته باشند.

ادامه مطلب

شبکه ملی اطلاعات نداریم:

شبکه ملی اطلاعات؛ امن – سریع – ارزان ٠٩:٤٤ - دوشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٩

شبکه ملی اطلاعات در تعریفی ساده و روان به معنای برقراری ارتباطات و ارائه خدمات در فضای مجازی به شکل ارزان، پرسرعت، امن و سالم است. در واقع این شبکه باید بتواند نیاز‌های واقعی و مشروع مردم را در بستری پرسرعت، قیمتی پایین، امنیتی جامع و پایدار (به‌ دور از دست‌اندازی غیرقانونی هرکس به حقوق عمومی و خصوصی مردم) و در عین برخورداری از بالاترین حد سلامت (عاری از هرگونه فساد و فحشای اعتقادی و اخلاقی) تأمین کند و پاسخگوی نیاز‌های مشروع مردم در فضای مجازی باشد و زمینه ارتباط کاربران با یکدیگر را از بستر داخلی و ارتباط با خارج از کشور را از بستر بین‌الملل مهیا کند. آیا اکنون اینترنت ما چنین است؟!!

ادامه مطلب

گردانی نژاد:

شبکه میلی اطلاعات باندی! ١٤:٥٥ - يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٩

تأسف بار است! امّا فضای مجازی کشورمان تبدیل به محل کسب درآمد های نامشروع باندی مافیایی در ساختار دولت و وزارت ارتباطات شده است که از محل بی‌تدبیری‌ها و آشفتگی‌های موجود ارتزاق می‌کنند. و بسیار مشکوکانه به جای ارائه ی تعریفی واقعی از شبکه ملی اطلاعات، هم ردیف دشمنان صهیونیستی وارد عمل شده اند و ایجاد و راه اندازی این شبکه را مغایر با حقوق شهروندی تلقی می کنند! این در حالیست که بدون شک، سرچشمه چنین تبیین های نادرستی را می توان در انواع رسانه های بیگانه، همچون "بی بی سی" جستجو کرد. چگونه چنین فریبکارانه می توان وانمود کرد که در صورت اجرای طرح شبکه ملّی اطلاعات، اینترنت جهانی به یک اینترانت محدود در سطح ملّی تنزل پیدا می‌کند؟! و به این ترتیب شبکه ملّی اطلاعات را ابزاری "هولناک" برای کنترل بیشتر افراد و محدود کننده آزادی اطلاعات کاربران معرفی کرد!! در عوض هر روز در بستر پهنای باند اینترنت نجس آمریکایی؛ حیا، معصومیت، عفت و شرف جوانان این مرز بوم به مسلخ می رود! هر روز در این فضای مسموم بر تعداد قمارخانه ها، فحشا خانه ها، سایت های منحرف و مستهجن افزوده می شود!

ادامه مطلب

نویسنده: باقری:

قطع وابستگی از بیگانگان و نجات از دام شیطان ٢١:٢٨ - يکشنبه ١٧ تير ١٣٩٧

طبق قانون، مهم ترین راه کار برای وابسته نبودن به اینترنت نجس آمریکایی و بهترین راه برای نجات از دام جاسوس کده های همیشه همراه صهیونیستی، مانند تلگرام، راه اندازی شبکه ی ملی اطلاعات است. شبکه ای که قریب به ۱۲سال در دستور کار قرار گرفته و از خواسته های مهم مقام معظم رهبری است.

ادامه مطلب

نویسنده: داوودی:

فاش شدن اسرار، عامل کشته شدن مردان بزرگ! ١٧:٠٠ - پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧

عدم حفظ اسرار می تواند عامل کشته شدن بزرگ مردانی همچون انبیاء شود. اگر به جامعه ی امروز خودمان بنگریم تو گویی که مصداق این روایت در اطراف هر کدام از ما در حال رخ نمایی می باشد.

ادامه مطلب

حسینی:

عزت جمهوری اسلامی در فضای مجازی در گرو راه اندازی شبکه ملی اطلاعات ١٤:٤٩ - دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧

متأسفانه در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا پس از افشاگری های ادوارد اسنودن در خصوص جاسوسی سازمان های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس، تدابیر خاص امنیتی در فضای مجازی کشورشان در نظر گرفته اند و متعاقباً شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کرده اند، مسئولین کشور ما در حال رد و بدل کردن توئیت با عناصر مزدور و بی مقدار صهیونیستی هم چون پاول دروف هستند!!! به عنوان نمونه "اوباما در سال ۲۰۱۶ برای تأمین امنیت آمریکا در فضای مجازی بودجه ای معادل ۱۹ میلیارد دلار را از کنگره تقاضا کرده بود."۴کشورهای آمریکا، کره جنوبی، انگلیس و رژیم اشغالگر قدس نیز شبکه ملی اطلاعات را طبق قوانین و فرهنگ ملی و بومی خودشان طراحی کرده و در اختیار مردم قرار داده اند. "در این بین کشور کره جنوبی با پر سرعت ترین اینترنت در دنیا، (۸۰ درصد پهنای باند) در رتبه نخست قرار دارد. در کشور های دیگری نیز مثل کره شمالی، چین، آلمان، استرالیا، برزیل، هند (شبکه ای به نام شبکه سلامت) ساخته شده است و بحرین و کویت نیز از شبکه ملی اطلاعات بهره مند هستند."۵

ادامه مطلب

اتابکی:

تأمین امنیت با شبکه ملی اطلاعات ١٤:٣٩ - يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٧

در جایی که حتی کشور کمونیستی همچون چین، خطرات امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و... فضای مجازی کنترل نشده ی غیر بومی را درک می کند، جای سوال است که چرا مسئولین ایران اسلامی از درک این مهم عاجزند؟!!

ادامه مطلب

زمانی:

شبکه ملی اطلاعات؛ راهی برای باج ندادن به آژانس امنیت ملی آمریکا! ١٦:٥٩ - سه شنبه ٢٠ تير ١٣٩٦

زمان شناسی و آگاهی به زمان عامل بسیار مهمی در شناخت تکالیف و انجام آن است و دغدغه مندی در هر زمینه ای هر چند مهم، اگر با زمان شناسی پیوند نخورد از اعتبار می افتد و بعید نیست جای فرع با اصل تعویض گردد و تاثیر گذاری خود را از دست دهد. حال سوأل اینجاست؛ نقش طلاب در دهة چهارم انقلاب اسلامی چیست؟ آیا اگر طلاب با وظایف خود آشنا شوند همچون طلاب دهة اول انقلاب، نقش آفرین خواهند بود و طلاب انقلابی نام خواهند گرفت؟! و البته تأثیر بی بدیل خود را در حفظ نظام و استمرار آن خواهند داشت؟!

ادامه مطلب

نویسنده: حدادی:

شبکه ملی اطلاعات؛ قربانی غفلت مسئولان! ٢٠:٢٦ - يکشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٥

شد. سال 1393 طرح شبکه ملی اطلاعات به تصویب مجلس رسید. اما پس از این همه سال چرا مسئولین هیچ اقدامی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نکرده اند؟ شورای عالی فضای مجازی نهاد حاکمیتی است که به منظور گسترش فرایند فناوری اطلاعاتی و ارتباطی به ویژه شبکه جهانی اینترنت و آثار چشم­گیر آن در ابعاد زندگی فردی، اجتماعی، لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره­ گیری حداکثری فرصت ­های ناشی از آن جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم با دستور رهبر معظم انقلاب در تاریخ 17 اسفند 1393 تشکیل شد.

ادامه مطلب

نویسنده: سید مقداد صادقی:

نافرمانی تا کِی!!! ١٦:١٧ - شنبه ١٧ اسفند ١٣٩٣

نکته اصلی که نباید از یاد برد آنست که این اقدام دولت در عدم برگزاری جلسات شورا، _پیگیر و منظم_ چیزی از مسئولیت روسای قوه مقننه و قضائیه که موظف بوده اند در صورت عدم تشکیل جلسه به مدیریت رئیس قوه مجریه، خود به این وظیفه خطیر عمل نمایند کم نمیکند. متاسفانه اعضای حقوقی و حقیقی غیر دولتی نیز تحت دیکتاتوری اقلیت بر اکثریت دولتی ها دچار انفعال شده اند! امروز باید از تمامی اعضای حقیقی و حقوقی این شورا این سوال مهم پرسیده شود که چقدر به ۴۰ دستور فرماندهی کل قوا که شرح ماموریت یکایک شما بوده عمل کرده اید؟! که البته جواب آن با بررسی وضعیت موجود در فضای مجازی بسیار روشن است!! کار تا جایی پیش رفته که مقام معظم رهبری در فرمایشاتی غم بار بیان می دارند که اگر رهبری جامعه را به عهده نداشتند ریاست شورای عالی فضای مجازی را خود به عهده می گرفتند...!!!

ادامه مطلب

نویسنده: پورموسوی:

شبکه ملی اطلاعات؛ آنگونه که باید باشد ٢٠:٢٠ - دوشنبه ٦ فروردين ١٣٩٧

شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای بومی و ملی است و شامل یکپارچه و به هم پیوسته از مراکز داده ی دولتی و خصوصی، زیرساخت های ارتباطی سخت افزاری و نرم افزاری، شبکه ها و منابع اطلاعاتی مختلف است که در داخل کشور بر روی بستر فیبر نوری، با میزبانی در داخل کشور، با یکدیگر ارتباطی بسیار پر سرعت دارند.

ادامه مطلب

نویسنده: زمانی:

افتتاح هیچ ٢٠:٠٩ - يکشنبه ٥ فروردين ١٣٩٧

چرا رهنمود های رهبری مبنی بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات مدام به تعویق انداخته می شود؟! دقیقا معلوم نیست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هر چند وقت یکبار چه چیزی را به عنوان شبکه ملی اطلاعات افتتاح می کند؟!! آیا این افتتاح ها، برای از سر بازکردن مطالبه ی مذکور است؟! افتتاحِ هیچ که دیگر افتخار ندارد!

ادامه مطلب