شوق انتظار:

ظهور نزدیک است! 2 ١٣:٠١ - سه شنبه ٢٤ فروردين ١٤٠٠

داشتن شور و شوق دیدار و ملاقات با امام زمان علیه السلام، همانند عاشقیست که چشم به راه و منتظر دیدار محبوب و معشوق خویش است. منتظران راستین و حقیقی کسانی هستند که شوق دیدار و ملاقات با آن حضرت، همه وجودشان را پرکرده و جز به دیدار یار و ملاقات و رسیدن به محضر او به چیزی دیگری نمی‌اندیشند. آنان کسانی هستند که رفتار و اعمال خود را در جهت رضایت و جلب رضایت او قرار می‌‌دهند و در تمام برنامه‌ها و رفتارها و عبادت‌ها و نیایش‌های خود جز جلب رضایت و محبت او به چیز دیگری فکر نمی‌کنند؛ حال کمی بیاندیشیم و ببینیم ما چقدر در قلب خود، شور و شوق و علاقه به دیدار یار و اشتیاق به محبوب، حس میکنیم؟!! امروز همه ما بر سر سفره امامی نشسته ایم که از او غایبیم و از برکت وجود او در امنیتیم، اما چقدر برای دیدارش اشتیاق داریم؟ شوق دیداری که می تواند آثار و برکات بسیاری را برای ما به همراه داشته باشد

ادامه مطلب

حقیقتی عظیم و نورانی در قلب قرآن:

ظهور نزدیک است...! 1 ١٦:٢٠ - سه شنبه ١٧ فروردين ١٤٠٠

این آیات و هزاران روایات از این دست، نشانده اینست که این! آینده قطعی ماست! در حقیقت زندگی اصلی بشر، از دوران ظهور آغاز می‌شود. "بشریت دارد همین‌طور این راه را طى میکند تا به اتوبان برسد؛ این اتوبان، دورانِ مهدویت است، دوران ظهور حضرت مهدى (سلام الله علیه) است. این‌جور نیست که وقتى به آنجا رسیدیم، یک حرکت دفعى انجام بگیرد و بعد هم تمام بشود؛ نه، آنجا یک مسیر است. در واقع باید گفت زندگى اصلى بشر و حیات مطلوب بشر از آنجا آغاز میشود و بشریت تازه مى‌افتد در راهى که این راه یک صراط مستقیم است و او را به مقصد آفرینش میرساند؛ «بشریت» را میرساند، نه آحادى از بشریت را، نه افراد را، مجموعه‌ها را میرساند.

ادامه مطلب

وقتی زیستن مان را مدیون برکت وجود اوییم:

یاد امام زمان علیه السلام ١٨:٠١ - دوشنبه ٩ فروردين ١٤٠٠

نخستین فایده یاد امام عصر ارواحنافداه، نورانی‌شدن دل و دور شدن از ظلمت گناه است. یاد امام زمان علیه السلام نه تنها دل، که فکر را هم نورانی میکند. کسی که به یاد آن حضرت، دل خود را نورانی ساخت، ضربان روحش منظم خواهد شد و روحش زنده و بیدار می‌ماند و این یادِ دائمی مانع از غفلت روح یا مُردن آن می‌شود. مؤمن در دنیا صعود می‌کند و گناهکار سقوط؛ اما غافل مانند خودرویی است که بی‌حرکت ایستاده و راه نمی رود. بخش عمده‌ای از عمر افراد در غفلت و بی‌حرکتی می‌گذرد که این، ضرری بسیار هنگفت است؛ زیرا سرمایه‌های خدادادی را معطل می‌گذارند و از آن‌ها برای سفر بی‌پایان آخرت توشه‌ای بر نمی‌گیرند. به توصیه استادان اخلاق، در این حالت بهترین راه غفلت‌زدایی ذکر «یا صاحب‌الزمان» است. اگر این ذکر ورد زبان افراد باشد و همواره به یاد آن عزیز آل‌محمد (صلوات الله علیه وآله) باشند، به شکل غیرعادی و ناخواسته ای از غفلت بیرون آمده و صاحب قلبی نورانی خواهند شد.

ادامه مطلب

قدمهایت بوسه گاه چشم هایمان ای گل نرگس:

نیمه شعبان؛ لیلة القدر منتظران! ١٩:٤٤ - يکشنبه ٨ فروردين ١٤٠٠

از نشانه های انتظار آن است که تلاش کنیم تا زمینه ساز ظهور باشیم. شیعه در فراق امام و مولای خویش چگونه می‌تواند آرام گیرد و شب و روز نسوزد و لحظه لحظه چشم انتظارِ ظهور مولا و امام خویش نباشد؟!! یکی از راه‌های زمینه‌سازی برای ظهور، دعاهای دلسوزانه و مشتاقانه است، به همین جهت است که مهدی منتظر (علیه السلام) از شیعیانش انتظار دارد و مجدانه می‌خواهد که برای فرج دعا کنند، آنجا که فرمود: برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، زیرا همین موجب فرج و گشایش شماست. به شیعیان و دوستان ما بگویید که خدا را به حقّ عمّه‌ام حضرت زینب (سلام الله علیها) قسم دهند که فرج را نزدیک گرداند.5 حالا خدا وکیلی ما چند بار خدا را به حق عمه جان امام عصر، زینب کبری علیهم السلام قسم داده‌ایم که فرج را برساند؟!!

ادامه مطلب

منجی:

مهدویت / مقایسه اندیشه منجی موعود در تشیع، اهل سنت و مسیحیت ١١:٤٨ - دوشنبه ٨ دی ١٣٩٩

وجود این منجی در معارف و تعالیم ادیان، نویدی است از اینکه سرانجام جهان روی به خوشبختی و آسایش می‌دهد، که این منجی در آیین مسیحیت به فرزند خدا، معروف و در آیین اسلام به فرزند انسان معروف است؛ این در حالی است که منجی به مبارزه با ظلم و ستم می‌پردازد و به تمام ستم‌دیدگان دنیا لباس آزادی می‌پوشاند.

ادامه مطلب

او ما را می بیند:

هر لحظه در محضر اوییم ١٧:٥٠ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٩

حال که امام زمان علیه السلام، آگاه از نیت‌ها، اعمال و رفتار ماست. همه را می‌بیند و می‌داند؛ چه باید بکنیم؟ آیا رواست که با اعمال و رفتار و گفتار خود قلب نازنینش را بشکنیم و سیلی باشیم بر رخ زیبایش؟!! آیا وقت آن نشده که راه و روش خود را تغییر دهیم و طوری زندگی کنیم که مایه افتخار مولایمان باشیم و لبخند رضایت را بر لبان حضرتش بنشانیم؟

ادامه مطلب

منتظران واقعی:

چگونه زمینه ساز ظهور باشیم؟ ١٧:٢٥ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٩

انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و ما بايد كوشش كنيم تا قدرت اسلام در عالم تحقق پيدا بكند و مقدمات ظهور ـ ان‌شاءالله ـ تهيه بشود... اما آیا کسانی که فرآیند خودسازی را در وجود خود طی نکرده اند می توانند زمینه را برای ظهور منجی آخرالزمان فراهم کنند؟!! هرگز!!

ادامه مطلب

یک نفر مانده از این قوم که برمی گردد:

او خواهد آمد ١٧:٢٣ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٩

«یُرِ‌یدُونَ أَن یُطْفِئُوا نُورَ‌ اللَّـهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّـهُ إِلَّا أَن یُتِمَّ نُورَ‌هُ وَ لَوْ کَرِ‌هَ الْکَافِرُ‌ونَ»؛2 دشمنان مى خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند ولى خدا مى خواهد نور خود را تکمیل کند اگر چه کافران کراهت داشته باشند. این آیه نیز، اراده پروردگار بر تکامل نور اسلام و فراگیر شدن آن در سراسر جهان را نشان میدهد.

ادامه مطلب

چه خوش باشد که دلدارم تو باشی :

امام؛ مهربانتر از پدر! ١٧:٠٠ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٩

بنابراين امام به دليل شدت رأفت و محبتي كه نسبت به پيروانش دارد، بيشترين اتصال و ارتباط را با شيعيان خود دارد و به دليل همين محبت و دوستي فزاينده است كه در غم و رنج آنها شريك است مانند مادري كه به دليل شدت دوستي و ارتباط با فرزندش به هنگام بيماري او، بيمار مي‌شود؛ چنان‌كه با بهبودي و شادي او نشاط پيدا مي‌كند زيرا كه فرزند، همچون جان شيرين برايش عزيز و دوست داشتني است. نتيجه اينكه جنسِ محبّت امام با ساير محبت‌ها متفاوت است.

ادامه مطلب