او خواهد آمد

«یُرِ‌یدُونَ أَن یُطْفِئُوا نُورَ‌ اللَّـهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّـهُ إِلَّا أَن یُتِمَّ نُورَ‌هُ وَ لَوْ کَرِ‌هَ الْکَافِرُ‌ونَ»؛2 دشمنان مى خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند ولى خدا مى خواهد نور خود را تکمیل کند اگر چه کافران کراهت داشته باشند. این آیه نیز، اراده پروردگار بر تکامل نور اسلام و فراگیر شدن آن در سراسر جهان را نشان میدهد.

 

تست

خبر آمد خبری در راه است. سرخوش آن دل که از آن آگاه است. شاید این جمعه بیاید، شاید. پرده از چهره گشاید، شاید.


ونرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض ونجعلهم ائمة ونجعلهم الوارثین.1 وما اراده کرده ایم که بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم.

در این آیه خداوند به مستضعفان عالم بشارت میدهد، که نه تنها نعمتهای خود را بر آنان نازل کرده که آنان را پیشوایان و حاکمان زمین قرار خواهیم داد. و این بشارت برای همه ی انسانهای آزاده و خواهان حکومت عدل و داد است و نشان از برچیده شدن کامل بساط ظلم و جور است.

در جای دیگر خداوند میفرماید: «یُرِ‌یدُونَ أَن یُطْفِئُوا نُورَ‌ اللَّـهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّـهُ إِلَّا أَن یُتِمَّ نُورَ‌هُ وَ لَوْ کَرِ‌هَ الْکَافِرُ‌ونَ»؛2 دشمنان مى خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند ولى خدا مى خواهد نور خود را تکمیل کند اگر چه کافران کراهت داشته باشند. این آیه نیز، اراده پروردگار بر تکامل نور اسلام و فراگیر شدن آن در سراسر جهان را نشان میدهد. این آیه سه بار در قرآن تکرار شده.

هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى‏ وَدِینِ الْحَقِ‏ّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَکَفَى‏ بِاللَّهِ شَهِیداً؛ او خدایی است که رسول خود را با هدایت (قرآن) و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان دنیا غالب گرداند و (بر حقیقت این سخن) گواهی خدا کافی است.3 هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‌ وَ دِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ ؛اوست خدایی که رسول خود را به هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد هر چند مشرکان ناراضی و مخالف باشند.4  این آیات از چه سخن میگویند؟ اسلام که در طول تاریخ از صدر اسلام تا کنون همیشه مورد ظلم و ستم و تحریف قرار گرفته است. آیا این لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ محقق شده است؟

مرحوم علامه مجلسي از ابي بصير آورده است كه: از امام صادق (عليه السلام) در مورد این آية شريفه پرسيدم «هو الّذي ارسل رسوله بالهدي و دين الحق ليظهره علي الدّين كلّه و لو كره المشركون» حضرت فرمودند: «بخداي سوگند! تأويل و معناي نهان آن هنوز نيامده و تحقّق نيافته است.گفتم: «فدايت شوم! چه زماني فرود مي آيد؟» فرمود: «زماني كه قائم آل محمد (صلي الله عليه و آله) به ارادة الهي قيام كند و زماني كه آن حضرت قيام كند ديگر از شرك و شرك گرايي اثري نمي ماند و دين حق، همه دلها را نورباران مي سازد»….  «دين حق،‌ با اقتدار و شكوه پيش مي رود و بر همة اديان، برتري كامل و پيروزي همه جانبه مي يابد و جهان را در ساية هدايت خويش مي گيرد.»5

در حدیث دیگرى از امام باقر(علیه السلام) آمده است: «انّ ذلک یکون عند خروج المهدى من آل محمّد فلا یبقى احدا الاّ اقر بمحمّد صلى الله علیه وآله وسلم»؛ (این پیروزى به هنگام قیام مهدى از آل محمّد صلى الله علیه وآله وسلم خواهد بود، آنچنان که هیچ کس در جهان باقى نمى ماند مگر اینکه اقرار به محمد صلى الله علیه وآله وسلم خواهد کرد.)6 لذا اين وعده الهي تنها با قيام حضرت مهدي (عليه السلام ) و استقرار دولت مهر و عدل او در جهان، تحقّق خواهد يافت. لیظهره علی الدّین کلّه یعنی خداوند دین اسلام و رسالت پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله را بر همه ی ادیان و تفکرات غربی و شرقی و تمام فرآورده های فکری و دینی عالم، پیروز خواهد کرد. این همان سکویی است که باید ملت مسلمان ایران، و به دنبال آن دیگر ملتها، به سوی «لیظهره علی الدّین کلّه» پرش و حرکت کنند. راه غلبه ی بر دشمنان، اندیشیدن، فکر کردن، متحد شدن، دلها را به هم نزدیک کردن، دستها را در هم گره کردن است؛ و اینجور است که به فضل پروردگار، «لیظهره علی الدّین کلّه» پیش خواهد آمد؛ و خدای متعال به فضل خود، به لطف خود، اهداف و دستورات و برنامه های این بعثت را بر همه ی توطئه های دشمن پیروز خواهد کرد. این کار در زمان امام مهدی (عجل اللَّه تعالی فرجه الشریف) تکمیل می شود و نوعی جهانی سازی اسلامی تحقق می یابد که برای بشریت نتایج مثبتی به بار می آورد.7

امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام می فرماید: «پدرم فدای فرزند نیکوترین کنیزان باد که (ظالمان و کافران) را خوار و ذلیل خواهد کرد و جام زهرآگین به کامشان خواهد ریخت و با شمشیر، با آنان برخورد خواهد کرد».8

 

منابع:

1-      سوره قصص آیه 2

2-      سوره صف آیه 8

3-      سوره فتح آیه 28

4-      سوره‌ توبه آية 33

5-      سيد محمد كاظم قزويني – امام مهدي (عج) از ولادت تا ظهور، ص 9

6-      تفسیر برهان ج 2 ص 121

7-      yun.ir/tbw762

8-      الغیبة نعمانی، ص229، ح11

 

نسخه چاپي ارسال به دوست          تاریخ انتشار : جمعه ٧ آذر ١٣٩٩ - ساعت انتشار: ١٧:٢٣ - گروه خبری : بقیه الله

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: