کانال های ما در فضای مجازی را دنبال کنید

آخرین مطالب

اسلاید شو :

ای که دستت می رسد ؛ دستی بگیر

تصویر: 
لید: 
کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد (و شایستگی داشته باشد) دو یا چند برابر می کند و خدا (از نظر قدرت و رحمت) وسیع و (به همه چیز) داناست. گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد.
متن خبر: 

به گزارش جبهه اقدام؛ 

بسم الله الرحمن الرحیم

مَثَلُ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ في‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ.
خداوند در آیه ۲۶۱ بقره میفرماید:

کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد (و شایستگی داشته باشد) دو یا چند برابر می کند و خدا (از نظر قدرت و رحمت) وسیع و (به همه چیز) داناست.

امروزه، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی بحث محرومیت‌زدایی و رفع مشکلات مردم است و همواره به نهادهای مردمی و جهادی توصیه کرده‌اند در رفع محرومیت‌زدایی از جامعه تلاش کنند. یکی از گفتمان‌های انقلاب نیز همین توجه به رفع مشکلات محرومان و نیازمندان در هر سطحی است.

با شروع مهرماه مفهوم محرمیت زدایی جلوه ای تازه پیدا میکند. در این میان افرادی هستند که بیش از دیگران در معرض آسیب های جدیند و منتظر کمک های ما. در آیه «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»، نزدیک‌ترین مفهوم به اسیر، همان زندانیان جرایم غیرعمد و افرادی است که براساس ناتوانی مالی یا بر اثر خطا و اشتباهی کوچک مرتکب جرم شده اند و زندانی هستند؛ افرادی که از هفته‌ها تا ماه‌ها و بعضی از آن‌ها سال‌هاست در زندانها اسیرند. اینروزها بهترین فرصت برای دوستداران اهلبیت علیهم‌السلام است تا گره از کار فروبسته بسیاری از نیازمندان و محبوسانی باز ‌شود که از بی‌پناهی گرفتار سخت‌ترین مصائب یا مشکلاتی نظیر حبس، شده‌اند.

 با ورود نیکوکاران به عرصه حمایت از مددجویان بی بضاعت بدهکار و زندانیان جرایم غیرعمد در این شب‌ها شاهد کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی نیز هستیم. به یقین اقدامات خداپسندانه و انسان‌دوستانه خیرین عزیز، گره‌هایی زیادی را نه تنها از زندگی خیل زندانیان غیرعمد باز کرده، بلکه خانواده‌های بی‌سرپرست بسیاری را از گرفتار آمدن در مشکلات خانمان برانداز متعدد رهایی داده و اشک شوق بسیاری ازهمسران، فرزندان و مادران منتظر و بی‌پناه این زندانیان را جاری می‌سازد.

قطعا  در روزی که نه مال، نه فرزند و نه هیچ کسی جز اعمال ما به فریاد ما نخواهد رسید، انجام کارهای خیری از این دست برایمان بسیار سودمند خواهد بود، چرا که در تمامی این اقدامات، نیت فقط خداست. شاید بسیاری تصور کنند همه زندانیان به واسطه جرائم مهم و سلب آرامش از جامعه روانه زندان شده‌اند. اما اینگونه نیست، باید افکار عمومی جامعه را نسبت به نحوه زندانی شدن افراد روشن کرد. زندان جای افرادی است که امنیت و آرامش جامعه را به مخاطره می اندازند و مردم نباید محکومان جرائم غیرعمد و مالی را به چشم مجرمان سابقه دار نگاه کنند .

ماندن زندانیان جرائم غير عمد در زندان‌ها، جز تحمیل هزینه های گزاف بر دستگاه قضایی تآثیری در روند رسیدگی به پرونده آنان را ندارد. چرا که زنداني مالي نمي‌تواند تا زمان حضور در زندان هيچ فعاليت اقتصادي داشته باشد بنابراين از پس پرداخت ديون خود بر نمي‌آيد ولي اگر همين افرد با شرايط ويژه آزاد شوند و فعاليت‌هاي كاري خود را دنبال كند قطعا از اين طريق موفق به پرداخت ديون خود مي‌شوند. از طرفی، ماندن زندانيان جرائم غير عمد اثرات تخريبي بسياري دارد و به مرور زمان اين افراد که به دنبال یک غفلت کوچک مرتکب جرم شده و محکوم به زندان شده‌اند، ممكن است در تعامل با ساير خلافكاران به تخلفات بزرگتر گرايش پيدا كنند. زندانيان جرائم غير عمد بيش از ساير افراد به كمك ما نياز دارند زیرا ماندن آنها در زندان بنيان خانواده‌هاي آنها را نيز تهديد مي‌كند. وقتي آزادي مجرمی در زندان محدود مي‌شود، نبايد ارائه خدمات انساني به او فراموش شود. مهم تلاشی است که فردی در راه رضای خدا برای رفع گرفتاری برادر دینی خود انجام می‌دهد. روایات فروانی از بزرگان دین مبنی بر اهمیت برطرف کردن مشکل یک مؤمن وجود دارد که برخی روایات این کار را از طواف خانه کعبه هم بالاتر دانسته‌اند. خداوند به کسانی که از مال خود در راه رضای خدا انفاق می‌کنند وعده پاداش ۷۰۰ برابری داده و این در حالیست که پاداش کارهای نیک ۱۰ برابر است.

بعضا زنان دربندي هستند كه دچار جرايم غير عمد شده‌اند، اكثرا جرايمشان چک هایی ست که برای همسران‌شان کشیده اند و نبودن‌شان در خانواده‌، باعث ضربه سنگینی به بنيان خانواده شده و اکثرا فرزندانشان دچار سردرگمي هستند چرا که مادر محور اصلی و قلب خانواده است. چه خوب است که ما خود را جاي فرزنداني بگذاريم كه مادرشان در زندان است و يا جاي مادری بگذاريم كه نگران فرزندی ست که واقعا به طور غيرعمد مرتکب جرم شده و در زندان به سر مي‌برد، در اینصورت درد آنان را بهتر درک خواهیم کرد.

گذشت از مال و انفاق در راه خدا به منظور آزادی زندانیان غیرعمد و نیازمند نوعی جهاد است .گلریزان برای آزادی زندانیان غیرعمد، به واقع ریختن گل زندگی و امید در چلّه سرمای رنج و سختی و گرفتاری همنوعان و همراهانمان است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌كنند و زندانیان جرائم غیرعمدي را كه از بد حادثه گرفتار شده‌اند، نجات مي‌دهند. این کار سنتي الهي و انساني است كه به واسطه آن بسياري از زندانيان جرائم غير عمد به دل خانواده هاي خود بر مي‌گردند و تاثير شگرفي در زندگي بسياري از خانواده‌هاي آنان دارد.

 اما یادمان باشد با اینکار به دو گروه کمک میکنیم، بیشتر افراد فکر میکنند منظور فقط رفع گرفتار اشخاصی است كه به زندان رفته اند؛ درحالیكه طرف دیگر که شاكی است در اثر این خطای غیر عمد مشکل بزرگی در زندگیش بوجود آمده و شما به آن شاكی هم كمك می كنید.  شاكی هم به كمك شما نیازمند است. پس شما با كمك خود دو طیف را كمك می كنید. فكر نكنید كه اگر ما امروز از مال دنیا بهره مند هستیم‌ و گره گشایی كردیم منت بر دیگران داریم این ما هستیم كه باید منت دیگران را بكشیم كه خدا به ما مالی داده است كه بتوانیم به دیگران كمك كنیم. مالی كه ضامن باز گردانندن آن خدا است و زمانی به ما باز می گردد كه به شدت به آن نیازمند هستیم.

بیاییم برای رضای خدا و آرامش و شادی دل خانواده های زندانیان جرائم غیرعمد، بکوشیم و با آزادی آنان، شاهد گل لبخند بر لبان فرزندان آنان باشیم. این كمترین كاری است كه در ازای لطف خدا بابت تمكن مالی مان میتوانیم انجام دهیم. از بزرگترین اثرات این کار كمك به سالم سازي فضاي جامعه از تخلفات و كاهش جرائم است.

بندگی یعنی، در کوچه پس کوچه های زندگی دست کسی را بگیری...! گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد.
وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست...

و من الله توفیق

جبهه اقدام انقلاب اسلامی

۱۳۹۸/۰۷/۰۹
۰
۸۱

نظرات بینندگان

ارسال نظر

۴ + ۶ =
Solve this simple math problem and enter the result.‎ E.g.‎ for 1+3, enter 4.‎

کانال های ما در فضای مجازی را دنبال کنید

آخرین مطالب