کانال های ما در فضای مجازی را دنبال کنید

آخرین مطالب

یادداشت :

رفع فیلتر توییتر خیانتی غیر قابل بخشش

تصویر: 
لید: 
نقش توئيتر در فتنه ۸۸ به حدي‌ بود که بارها وزير خارجه آمريکا به خاطر مبادله اطلاعات بين اغتشاشگران از آن تشکر کرد و حتي دولت اوباما با لغو بـرخي تحريم هاي اينترنتي عليه ايران، ايـن امکـان‌ را‌ فـراهم سـاخت کـه شورشگران بهتر و راحت تر بتوانند با هم ارتباط داشته باشند. تأثيرگذاري توئیتر تا آنجا بود که مشاور سابق امنيت‌ ملي‌ بوش نيز در مـقاله اي‌ در‌ روزنـامه "کريستين ساينس مانيتور"، به دليل نقش توئيتر در رخدادهاي پس از انتخابات، خواستار تعلق جايزه صلح نوبل به مالکان توئيتر شد.
متن خبر: 

به گزارش جبهه اقدام؛ "وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ۱"؛ و به كسانى كه ستم كرده‏ اند متمايل مشويد، كه آتش [دوزخ] به شما مى ‏رسد و در برابر خدا براى شما دوستانى نخواهد بود و سرانجام يارى نخواهيد شد.

این روزها تب رفع فیلتر توئیتر از سوی مسئولین دولتی داغ تر از همیشه است، و همین باعث شد تا در این یادداشت به دنبال علت فیلتر شدن توئیتر برآییم.

توئیتر یک شبکه اجتماعی و سرویس ارائه دهنده ی میکروبلاگ است. هسته ی اصلی این شبکه مذکور در سانفرانسیسکو، ایالت کالیفرنیاست. عملکرد‌ تـوئيتر مانند پيامک (SMS) است؛ و به طور کلی در یك وبلاگ خلاصه می شود. هویت کاربران در ارسال و بارگذاری خبر مجهول است و معلوم نيست چه کساني و از کدام کشور‌ خبر‌ را تهيه و ارسال مي کنند. توئیتر این قابلیت را دارد که در کمترین زمان ممکن صدها مطلب به روز رسانی کرده و منتشر نماید. با‌ توجه‌ به مطالعات دانشکده تجـارت هـاروارد‌، تنهـا‌ ۱۰ درصد کاربران توئيتر، ۹۰ درصد محتواي آن را توليد مي کنند!

براي مثال، در جـريان فتنه ی ۱۳۸۸ نام‌ ۴۵‌ ايرانی در توئيتر وجود داشت که نه تنها کشور محل سکونت‌ آنها مشخص نبود، که کشور محل بارگذاری خبر نیز مشخص نبود. این افراد تنها در يک دقیقه، ‌۲۵۰۰‌ خبر در کانال انتخابات ايران ارسال‌ نـموده بـودند. پوشش خبري اعتراضات پس از انتخابات از طريق‌ رسانه‌ های‌ جديدی مثل توئيتر بود که نخستين منبع اطلاعات برای معترضين به شمار می رفت که نه فقط بـرای بـرقراری ارتـباط آنها با ديگران، بلکه‌ برای‌ رسانه‌ های جهان نیز مورد استفاده قرار می گرفت.۲

این ویژگی های خاص توئیتر سبب شد که دشـمن بـا استفاده از آن، به‌ آشوب ها و ایجاد فضای نامساعد داخلی کشورهای مورد نظر، دامن بزند و عملا با سیستم سیاسی آن کشورها وارد مبارزه شود. جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی است که بیشترین ضربه را از توئیتر دریافت کرده؛ در ماجرای فتنه ی هـشت مـاهه ی ۱۳۸۸ توئیتر خدمت بزرگی به سازمان های خارجی‌ و جاسوسی برای هماهنگی با اعضا و هوادارانشان در داخل کشور جهت اجتماعات و اغتشاشات داخلی انجام داده است. علاوه بر رهبری و هدایت خبرهای دروغین از جمله قتل های ساختگی برای تحریک مردم عليه نظام و حکومت، عده اي نیز در این شبکه اجتماعی، از دولت آمريکا تقاضا می کردند که با حمله نظامی، ایران را نجات دهد! از نـقش هـای ديگـر توئيتر در ناآرامی های ايران می توان به اين مـطلب‌ اشـاره کـرد کـه تـوئيتر فضايی را‌ به‌ وجود‌ آورده‌ بود‌ که افرادی از‌ مناطق‌ مختلف جهان، منطقه ی جغرافيايی خود را بر روی تهران تنظیم کرده بودند و با پيوستن‌ به‌ گروه ‌های حامی ميرحسين موسوی در شبکه هایی چون فیسبوک، از علائم سبز رنگ‌ يا‌ تصاويری‌ برای‌ نشان‌ دادن‌ همراهی خود با گروه های مخالف ايران استفاده می کردند.۳

نقش توئيتر در فتنه ۸۸ به حدی‌ بود که بارها وزير امور خارجه آمريکا به خاطر مبادله ی اطلاعات بين اغتشاشگران از آن تشکر کرد. حتی دولت اوباما با لغو بـرخی تحريم های اينترنتی عليه ايران، ايـن امکـان‌ را‌ فـراهم سـاخت کـه شورشیان بهتر و راحت تر بتوانند با هم ارتباط داشته باشند. تأثيرگذاری توئیتر تا آنجا بود که مشاور سابق امنيت‌ ملی بوش نيز در مـقاله ای‌ در‌ روزنـامه ی "کريستين ساينس مانيتور"، به دليل نقش توئيتر در رخدادهای پس از انتخابات، خواستار تعلق جايزه ی صلح نوبل به مالکان توئيتر شد.۴ همچنين بـنيامين نـتانياهو‌، نخست‌ وزير‌ رژیم نامشروع اسرائيل، ۷ دسامبر ۲۰۰۹ در جلسه‌ ی کميته ی‌ روابط خارجی و امور دفاعی پارلمان اسـرائيل از واشـنگتن تقاضا کرد، از فضای مجازی بـه‌ خـصوص تـوئيتر عليه حکومت ايران اسـتفاده‌ کند و از‌ آن برای جـنگ عـليه اين نظام بهره ببرد‌. نتانياهو‌ به مقامات آمريکایی توصيه کرد که برای از بين بردن مـشروعيت حـاکميت‌ در‌ ايران از سايت های اجتماعی بهره جسته و با ارائه ی اطـلاعات خـاص‌ و دامن زدن به شایعات بی پایه و اساس، آشوب‌ هـای داخـلی را هـدايت کنند‌.۵

يک مجله آمريکايی نیز در ‌‌گزارشی‌ با تأکيد بر اهميت شبکه ی اجتماعی توئيتر در تحولات اخير ايران و با اشـاره‌ ‌بـه‌ اظهارات‌ سال ۱۳۸۸ کلينتون -وزير امور خارجه وقت آمريکا- تحولات آينده در سياست خارجی آمريکا را عليه دولت هـای هـدف به جنگ جهانی ايده ها‌ تشبيه کرد. بعد از گذشت هشت سال از حوادث فتنه ی ۱۳۸۸، توئیتر همچنان در خدمات دهی به تروریست ها و آشوبگران دنیا جایگاه خاص خود را حفظ کرده است. به گونه ای که بنا به گفته ی رئیس پلیس فتای ناجا، بستر اصلی عملیات‌ و ارتباطی تروریست‌ها در دنیا، در درجه ی اول توئیتر و در درجه ی دوم تلگرام است.

بعد از مشخص شدن نقش توئیتر در جریان فتنه که به فرمایش امام خامنه ای "کشور را لب یک چنین پرتگاهی بردند۶"، این ابزار جاسوسی در کشور به تشخیص مراجع ذی ربط فیلتر شد. آنچه که این روزها باعث ایجاد سوال در اذهان شده تلاش بی وقفه ی مسئولین برای رفع فیلتر توئیتر در جمهوری اسلامی ایران است. اتخاذ مواضع و تدابیر همسو با کشورهای صهیونیستی و در رأس آنها وزارت امور خارجه ی آمریکا این نگرانی را برای دغدغه مندان انقلاب اسلامی ایجاد کرده است که علت تلاش برخی مسئولین در جهت رفع فیلتر و حفظ و گسترش شبکه های معلوم الحال صهیونیستی در کشور چه می تواند باشد؟! آیا در مبانی دولت، مسائل حزبی و سیاسی بر عزت و حفظ امنیت جمهوری اسلامی ارجحیت دارد؟! مگر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (قدس سره) نفرمودند: "حفظ نظام جمهوری اسلامی (...) از اهمّ واجبات عقلی و شرعی است۷»؟

«... آحاد مردم یکی یکیشان تکلیف دارند برای حفظ جمهوری اسلامی. از نماز اهمیتش بیشتر است؛ برای اینکه این حفظ اسلام است...»۸

امید است که اینبار یاران انقلابی، علاج واقعه را قبل از وقوع کنند.

صدیقه سادات کشاورز

  1. سوره هود ۱۱۳
  2. آفاق امنیت، پاییز ۱۳۹۳
  3. آفاق امنیت / پاییز ۱۳۹۳
  4. ارتش‌ سايبري‌ ايران، ۱۳۸۸، ش ۳۶، ص‌ ۴۱‌ و۴۲
  5. آفاق امنیت / پاییز ۱۳۹۳
  6. بیانات امام خامنه ای در دیدار دانشجویان ۶/۵/۱۳۹۲
  7.  صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۱۵۳
  8. صحیفه امام، ج‏۱۹، ص ۴۸۶

 

 

۱۳۹۷/۰۱/۰۶
۰
۵۶۲

نظرات بینندگان

ارسال نظر

۷ + ۰ =
Solve this simple math problem and enter the result.‎ E.g.‎ for 1+3, enter 4.‎

کانال های ما در فضای مجازی را دنبال کنید

آخرین مطالب